Jazda rowerem to ciekawa forma spędzania wolnego czasu, która wpływa pozytywnie na nasze zdrowie. Jednak aby korzystanie z jednośladu było komfortowe, bardzo ważne jest pamiętanie o jego regularnej konserwacji i serwisowaniu. Co możemy zrobić samodzielnie? A kiedy niezbędna jest pomoc specjalistów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Konserwacja – co można zrobić samodzielnie?

Aby nasz rower zachował swoją sprawność na długie lata, bardzo ważne jest regularne czyszczenie jego najważniejszych części. Proces ten ma wpływ zarówno na estetykę jednośladu, jak i na jego dobre funkcjonowanie. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o tym, że czyszczeniu powinny podlegać nie tylko dobrze widoczne elementy, takie jak rama, siodełko, czy kierownica, ale także części, na które zwracamy mniejszą uwagę. Zanieczyszczenia, w tym zapiaszczony smar należy usunąć m.in. z łańcucha, zębatek i przerzutek. Czyszczenie może odbywać się przy pomocy benzyny ekstrakcyjnej, płynu do mycia silikonów lub odpowiedniego rozpuszczalnika. Co ważne, w czasie częstej eksploatacji ważne jest osłanianie łańcucha przy pomocy specjalnej obudowy. Pozwoli to przedłużyć żywotność naszego jednośladu i zmniejszy ilość pracy, którą będziemy musieli wykonać.

Po oczyszczeniu napędu i przylegających do niego części niezbędne jest ponowne nasmarowanie łańcucha. W tym celu powinniśmy zakupić odpowiedni środek dostępny w serwisie rowerowym.

Po trzecie, samodzielnie możemy sprawdzić także ilość powietrza w oponach. Jeśli jest ona zbyt mała, koniecznie „dopompujmy” ją przy pomocy pompki lub kompresora. Element ten jest bardzo ważny, ponieważ jazda rowerem, którego opony posiadają małą ilość powietrza jest męcząca, a nawet niebezpieczna i może spowodować jej uszkodzenie.

Profesjonalny serwis – dlaczego warto?

Specjaliści są jednak zgodni, że samodzielne czyszczenie i konserwowanie jednośladu nie wystarczy. Właśnie dlatego co najmniej raz do roku konieczne jest dokonanie przeglądu w profesjonalnym serwisie rowerowym. Do specjalisty należy udać się także zawsze wtedy, gdy odczuwamy niepokojące zmiany w funkcjonowaniu jednośladu.

Jeśli szukasz miejsca, w którym możesz zadbać o swój rower, skorzystaj z naszej oferty. Jako firma z wieloletnim doświadczeniem zajmujemy się różnego rodzaju naprawami i pracami serwisowymi. Wyróżnia nas m.in. to, że dbamy nie tylko o nowe, lecz także stare, a nawet nietypowe sprzęty. Jest to możliwe dzięki specjalistycznym narzędziom pozwalającym rozwiązanie każdego problemu.

Oferujemy m.in.:

 • przegląd gwarancyjny,
 • przegląd pogwarancyjny,
 • kompletny przegląd roweru (rower miejski, rower górski, rower szosowy),
 • złożenie roweru z dostarczonych części,
 • wymianę łańcucha,
 • wymianę i regulację przerzutki,
 • wymianę pedałów,
 • odpowietrzanie hamulca hydraulicznego,
 • centrowanie koła,
 • montaż akcesoriów rowerowych,
 • wymianę siodła lub wspornika siodła.