Rowery elektryczne, inaczej e-bike to świetny sposób na poruszanie się po mieście i dotarcie do docelowego punktu w wygodny oraz komfortowy sposób. Ta alternatywa tradycyjnego roweru od lat cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród starszych, jak i młodszych użytkowników ze względu na fakt, że tego typu pojazdy są wyposażone w silnik. Dzięki temu jazda na nich nie jest męcząca, co stanowi duże udogodnienie. W jaki sposób działają te rowery?

Mechanizm działania rowerów elektrycznych

Co odróżnia e-bike od klasycznego roweru? Tak jak model tradycyjny ma on kierownice, siedzisko i pedały, a więc, biorąc pod uwagę wygląd, niczym się one od siebie nie różnią. Rower elektryczny jest jednak wyposażony dodatkowo w:

  • baterię,
  • kontroler,
  • silnik.

Dzięki tym elementom możliwe jest dostarczanie energii elektrycznej, za  której sprawą użytkownik może odpocząć podczas jazdy jednośladowcem. Źródło napędu e-bike stanowi bateria. Zazwyczaj stosowane są modele litowo-jonowe. Co ciekawe ta sama technologia z powodzeniem jest wykorzystywana m.in. w laptopach. Napięcie takiej baterii wynosi od 24 do 36 V. Jej pełne ładowanie pozwala na pokonanie od 60, a nawet 150 km. Za przesyłanie energii elektrycznej z baterii do silnika odpowiada kontroler. Współpracuje on z czujnikiem umieszczonym na kole, dzięki czemu wie, jak ono się porusza, a co za tym idzie,  mechanizm wie, w którym momencie jest potrzebne wspomaganie jazdy.

Silnik w rowerze elektrycznym zostaje uruchomiony od razu, kiedy zaczyna się pedałować i dostosowuje moc w zależności od potrzeb, więc należy do pojazdów bezobsługowych. Zasada działania jest prosta — im szybciej zostają przekręcane pedały, tym więcej energii będzie uwolnione. Ponadto e-bike pozwala na dostosowanie trybu pracy. W zależności od potrzeb można zdecydować się na poziom low, medium lub high. Prędkość, jaką mogą osiągnąć tego typu jednośladowce, jest uregulowana prawnie i wynosi ona 25km/h. Komfort zapewnia także możliwość wyłączenia wspomagania w dowolnym momencie.